F05E-401146
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F05E-401146
Manufacturer
Harwin
Description
CONN FPC TOP 40POS 0.50MM R/A
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Reference Standard :
UL
Contact Gender :
FEMALE
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
1.043 inch
Mixed Contacts :
No
Total Number of Contacts :
40
Contact Location :
Top
Number of Positions :
40
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Locking Feature :
Slide Lock
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Above Board :
0.079 2.00mm
Body Depth :
0.173 inch
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Cable End Type :
Tapered
Current Rating :
400mA
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Contact Finish :
Tin
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
No
Series :
F05E
Pbfree Code :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Actuator Color :
White
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Current Rating (Amps) :
0.4A
Body Breadth :
0.079 inch
Radiation Hardening :
Orientation :
RIGHT ANGLE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Termination :
Solder
Flammability Rating :
UL94 V-0
Flat Flex Type :
FPC
Pitch :
0.020 0.50mm
Number Of PCB Rows :
1
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
MIL Conformance :
Mating Cycles :
30
Contact Style :
BELLOWED TYPE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Housing Color :
Black
Datasheets
F05E-401146
F05E Series FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.020 0.50mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.4A