EZ80190AZ050SC00TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EZ80190AZ050SC00TR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MPU EZ80 50MHZ 100VQFP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Microprocessors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
100-LQFP
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
EZ80190
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Supplier Device Package :
100-VQFP (14x14)
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 8-Bit
Voltage - I/O :
3.3V
Additional Interfaces :
I2C, SPI, UART
Speed :
50MHz
Series :
eZ80® Acclaim!®
Core Processor :
eZ80
Littelfuse EZ80190AZ050SC00TR
eZ80 Microprocessor eZ80® Acclaim!® Series EZ80190 100-LQFP
EZ80190AZ050SC00TR Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 100-LQFP. The packaging method Tape & Reel (TR) provides high reliability. There are 1 Core 8-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the eZ80® Acclaim!® series. The CPU is powered by a eZ80 core. This microprocessor features I2C, SPI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using EZ80190 will help you find variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer 100-VQFP (14x14) packages.