EXB30-48S3V3J
Mfr.Part #
EXB30-48S3V3J
Package / Case
9-DIP Module, 8 Leads
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Voltage - Isolation :
1.5kV
Control Features :
Enable, Active High
Type :
Isolated Module
Current - Output (Max) :
8A
Number of Terminations :
8
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
9-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min) :
36V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Voltage - Output 1 :
3.3V
Efficiency :
90%
Trim/Adjustable Output :
yes
Published :
Size / Dimension :
2.00Lx1.90W x 0.43 H 50.8mmx48.3mmx10.9mm
Input Voltage-Nom :
48V
Length :
60.96mm
No
Total Power Output-Max :
26.4W
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
EXB30 (30W)
Power (Watts) :
30W
Number of Outputs :
1
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Voltage - Input (Max) :
75V
Output Voltage :
3.3V