EXB30-48S12J
Mfr.Part #
EXB30-48S12J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
9-DIP Module, 8 Leads
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 30W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Package / Case :
9-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min) :
36V
Control Features :
Enable, Active High
Published :
Type :
Isolated Module
Efficiency :
90%
Voltage - Output 1 :
12V
Power (Watts) :
30W
Number of Terminations :
8
Current - Output (Max) :
2.5A
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tray
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Output Voltage :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation :
1.5kV
Surface Mount :
No
Series :
EXB30 (30W)
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
48V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.43 H 61.0mmx57.9mmx10.9mm
Length :
60.96mm
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
75V
Total Power Output-Max :
30W
Terminal Position :
Dual
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C