EXB250-48S2V5J
Mfr.Part #
EXB250-48S2V5J
Package / Case
Half Brick
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 165W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Power (Watts) :
165W
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Output Current :
60A
Package / Case :
Half Brick
Number of Terminations :
9
Series :
EXB250 (165W)
Voltage - Input (Max) :
75V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Output Power :
150W
Efficiency :
88%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Tray
Number of Pins :
9
Voltage - Input (Min) :
33V
Pin Count :
Output Voltage :
2.5V
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Isolation :
1.5kV
Current - Output 1 :
60A