EXB250-48S05J
Mfr.Part #
EXB250-48S05J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 165W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Series :
EXB250 (165W)
Output Current :
33A
Output Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Power :
165W
Voltage - Output 1 :
5V
Depth :
57.91mm
Voltage - Input (Min) :
33V
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Functions :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Number of Pins :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Isolation :
1.5kV
Voltage - Input (Max) :
75V
Pin Count :
9
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
91.7%
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Type :
Isolated Module
Input Voltage-Nom :
48V
Package / Case :
Half Brick
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Current - Output 1 :
33A