EXB250-48S1V8J
Mfr.Part #
EXB250-48S1V8J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 165W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Number of Pins :
9
Radiation Hardening :
No
Published :
Applications :
ITE (Commercial)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Voltage - Input (Max) :
75V
Number of Outputs :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Isolation :
1.5kV
Input Voltage-Nom :
48V
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
87%
Pin Count :
9
Number of Functions :
1
Output Voltage :
1.8V
Output Power :
108W
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Series :
EXB250 (165W)
Type :
Isolated Module
Packaging :
Tray
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Voltage - Input (Min) :
33V
Power (Watts) :
165W
Package / Case :
Half Brick
Number of Terminations :
Current - Output 1 :
60A
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
PIN/PEG
Surface Mount :
No
Output Current :
60A