EXB250-48S1V5J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXB250-48S1V5J
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.5V 165W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Packaging :
Tray
Number of Pins :
9
Number of Outputs :
1
Current - Output 1 :
60A
Mounting Type :
Through Hole
Number of Functions :
1
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
33V
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Max) :
75V
Efficiency :
85.5%
Output Voltage :
1.5V
Feature :
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Isolation :
1.5kV
Package / Case :
Half Brick
Published :
Pin Count :
9
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
EXB250 (165W)
Power (Watts) :
165W
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
48V
Terminal Form :
PIN/PEG
Size / Dimension :
2.40Lx2.28W x 0.50 H 61.0mmx57.9mmx12.7mm
Radiation Hardening :
No
Output Power :
90W
Number of Terminations :
Output Current :
60A