ESH227M016AE3AA
Mfr.Part #
ESH227M016AE3AA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Stock
906
In Stock :
906
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dissipation Factor :
18 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Length :
20mm
Published :
2011
Leakage Current :
35.2μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Diameter :
500 µm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±20%
Height :
11mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Ripple Current :
235mA
23 Weeks
Termination :
Radial
Diameter :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
330mA @ 10kHz
Pbfree Code :
yes
Voltage :
16V
Datasheets
ESH227M016AE3AA
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH227M016AE3AA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Radial, Can, Voltage:16V, ESH227M016AE3AA pinout, ESH227M016AE3AA datasheet PDF, ESH227M016AE3AA amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors KEMET ESH227M016AE3AA ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET ESH227M016AE3AA
ESH 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 235mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can