ERB1885C2E2R7BDX1D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERB1885C2E2R7BDX1D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
ERB
Thickness :
889μm
Height :
800μm
Tolerance :
±0.1pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Width :
0.8mm
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
HTS Code :
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
2.7pF
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Murata Electronics ERB1885C2E2R7BDX1D
ERB 2.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
ERB1885C2E2R7BDX1D Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
ERB1885C2E2R7BDX1D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm