ERB1885C2E101JDX5D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERB1885C2E101JDX5D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
100pF
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
High Q, Low Loss
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Cut Tape (CT)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Series :
ERB
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Thickness :
889μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Murata Electronics ERB1885C2E101JDX5D
ERB 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
ERB1885C2E101JDX5D Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 250V.
ERB1885C2E101JDX5D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V