EPS060100-P7P
Mfr.Part #
EPS060100-P7P
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 6W
Operating Temperature :
0°C~40°C
Cord Length :
72 1.83m
Max Power Dissipation :
6W
Width :
26.924mm
Approval Agency :
cULus
Input Type :
Fixed Blade
Region Utilized :
North America
Series :
EPS (6W)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
41.91mm
Polarity :
Positive
Power (Watts) :
6W
Weight :
92g
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Wall
Applications :
ITE (Commercial)
Output Current :
1A
Voltage - Output :
6V
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Efficiency :
Level V
Size / Dimension :
2.45Lx1.06W x 1.65 H 62.3mmx26.8mmx42.0mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Output Power :
6W
Polarization :
Positive Center
Max Output Current :
1A
Connector Type :
PLUG
No Load Power Consumption :
300mW Max
Current - Output (Max) :
1A
Length :
62.23mm
Input Connector :
NEMA 1-15P
Min Operating Temperature :
0°C
Published :
Voltage - Input :
100V~132VAC
Max Operating Temperature :
40°C
Output Connector :
Barrel Plug, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 9.5mm