EPS060100-P5RP
Mfr.Part #
EPS060100-P5RP
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 6W
Power (Watts) :
6W
No Load Power Consumption :
300mW Max
Series :
EPS (6W)
Fixed Blade
Min Operating Temperature :
0°C
Efficiency :
Level V
Width :
26.924mm
Input Connector :
NEMA 1-15P
Max Output Current :
1A
Region Utilized :
North America
Polarization :
Positive Center
Cord Length :
72 1.83m
Size / Dimension :
2.45Lx1.06W x 1.65 H 62.3mmx26.8mmx42.0mm
Max Operating Temperature :
40°C
Length :
62.23mm
Operating Temperature :
0°C~40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output :
6V
Approval Agency :
cULus
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Current - Output (Max) :
1A
Voltage - Input :
100V~132VAC
Connector Type :
PLUG
Applications :
ITE (Commercial)
Polarity :
Positive
Height :
41.91mm
Max Power Dissipation :
6W