EPS050100-P5RP
Mfr.Part #
EPS050100-P5RP
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W
Approval Agency :
cULus
Cord Length :
72 1.83m
Operating Temperature :
0°C~40°C
Polarity :
Positive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Output Connector :
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Max Power Dissipation :
6W
Power (Watts) :
5W
Connector Type :
PLUG
Series :
EPS (6W)
Height :
41.91mm
Form :
Wall Mount (Class II)
Max Output Current :
1A
Region Utilized :
North America
Size / Dimension :
2.45Lx1.06W x 1.65 H 62.3mmx26.8mmx42.0mm
Efficiency :
Level V
Polarization :
Positive Center
Voltage - Output :
5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
No Load Power Consumption :
300mW Max
Voltage - Input :
100V~132VAC