EPM7064AETC44-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EPM7064AETC44-10N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
CPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage Supply - Internal :
3V~3.6V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Power Supplies :
2.5/3.33.3V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height Seated (Max) :
1.27mm
Propagation Delay :
10 ns
JTAG BST :
yes
Base Part Number :
EPM7064
Series :
MAX® 7000A
Number of Macro Cells :
64
Length :
10mm
Clock Frequency :
100MHz
ECCN Code :
EAR99
Width :
10mm
Number of Logic Elements/Blocks :
4
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Output Function :
MACROCELL
Number of I/O :
36
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.8mm
Packaging :
Tray
Number of Gates :
Qualification Status :
Not Qualified
Programmable Type :
In System Programmable
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
3.3V
Delay Time tpd(1) Max :
10ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
44
Package / Case :
44-TQFP
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V