EPAG201ELL331ML35S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EPAG201ELL331ML35S
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Stock
467
In Stock :
467
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2016
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ High Frequency :
1.65A @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Series :
PAG
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
7.493mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead/Base Style :
Straight
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
1.1A
United Chemi-Con EPAG201ELL331ML35S
PAG 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can