EP4SGX290KF40I4N
Mfr.Part #
EP4SGX290KF40I4N
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
JESD-609 Code :
e1
0.91.2/31.52.5V
Base Part Number :
EP4SGX290
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Width :
40mm
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Ball
Number of LABs/CLBs :
Number of Outputs :
744
Length :
40mm
Number of Logic Elements/Cells :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supply Voltage :
0.9V
Terminal Pitch :
1mm
Number of Inputs :
744
Clock Frequency :
717MHz
Height Seated (Max) :
3.6mm
Number of I/O :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V