EP4S100G2F40I2N
Mfr.Part #
EP4S100G2F40I2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 654 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of LABs/CLBs :
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Length :
40mm
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
40mm
Total RAM Bits :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Part Number :
EP4S100G2
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
HTS Code :
Number of Inputs :
654
Voltage - Supply :
0.92V~0.98V
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B
Supply Voltage :
0.95V
Terminal Position :
BOTTOM
Number of Outputs :
654
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
STRATIX® IV GT
Packaging :
Tray
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Number of I/O :
Height Seated (Max) :
3.8mm
Clock Frequency :
800MHz