EP4SGX180HF35C4N
Mfr.Part #
EP4SGX180HF35C4N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA
Stock
14
In Stock :
14
Not Qualified
Total RAM Bits :
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
564
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Width :
35mm
HTS Code :
Clock Frequency :
717MHz
JESD-609 Code :
e1
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
175750
Base Part Number :
EP4SGX180
Number of Outputs :
564
Number of Inputs :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Number of LABs/CLBs :
7030
Height Seated (Max) :
3.6mm
Length :
35mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Supply Voltage :
0.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Series :
Stratix® IV GX
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
3 (168 Hours)
Packaging :
Tray
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ