EP4SGX180FF35I3N
Mfr.Part #
EP4SGX180FF35I3N
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
HTS Code :
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage :
0.9V
Number of Outputs :
564
Number of LABs/CLBs :
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Terminal Position :
BOTTOM
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Qualification Status :
Not Qualified
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Width :
35mm
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits :
Number of I/O :
564
Length :
35mm
Number of Inputs :
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tray
Base Part Number :
EP4SGX180
Terminal Form :
Ball
JESD-609 Code :
e1
Power Supplies :
0.91.2/31.52.5V
Series :
Stratix® IV GX
Height Seated (Max) :
3.4mm
RoHS Compliant
Clock Frequency :
717MHz
Terminal Pitch :
1mm