EP4S40G2F40I2N
Mfr.Part #
EP4S40G2F40I2N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 654 I/O 1517FBGA
Stock
990
In Stock :
990
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Clock Frequency :
800MHz
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Number of Outputs :
654
JESD-609 Code :
e1
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Series :
STRATIX® IV GT
Supply Voltage :
0.95V
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Supply :
0.92V~0.98V
Base Part Number :
EP4S40G2
Number of Logic Elements/Cells :
228000
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
3.8mm
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Terminal Position :
BOTTOM
Packaging :
Tray
Length :
40mm
Width :
40mm
Power Supplies :
0.951.2/31.52.5V
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Inputs :
654
Published :
2008
Number of LABs/CLBs :
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ