EP4660-9R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP4660-9R
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 4X24V 192W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Type :
Enclosed, Conformal Coated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output 4 :
24V
Efficiency :
87.5%
Voltage - Output 1 :
24V
Voltage - Input (Max) :
150V
Power (Watts) :
192W
Size / Dimension :
6.73Lx4.37W x 0.78 H 171.0mmx111.0mmx19.8mm
Voltage - Output 2 :
24V
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Voltage - Input (Min) :
66V
Approval Agency :
CE, CSA, EN, IEC, TUV, UL
Series :
Melcher P (90 ~ 192W)
Current - Output (Max) :
4A 4A 4A 4A
Voltage - Output 3 :
24V
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
4
Datasheets
EP4660-9R
Bel Power Solutions EP4660-9R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
EP4660-9RDG Bel Power Solutions 10,555 DC/DC CONVERTER
EP4660-9RG Bel Power Solutions 8,758 DC/DC CONVERTER 4X24V 192W