EP1AGX50DF1152C6N
Mfr.Part #
EP1AGX50DF1152C6N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 514 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Position :
BOTTOM
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
ECCN Code :
3A001.A.7.A
Terminal Form :
Ball
Number of Inputs :
350
Height Seated (Max) :
3.5mm
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
1.2V
Width :
35mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
JESD-609 Code :
e1
Length :
35mm
Power Supplies :
1.22.5/3.3V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
640MHz
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
Arria GX
Total RAM Bits :
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Number of I/O :
514
Number of Logic Elements/Cells :
Base Part Number :
EP1AGX50
Number of LABs/CLBs :
Voltage - Supply :
1.15V~1.25V