EP1A192M125AZSS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EP1A192M125AZSS
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1900UF 20% 125V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height :
0.45 mm
Product Category :
Tantalum Capacitors - Wet
Brand :
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Series :
EP1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Tantalum Capacitors
Leakage Current :
100 uA
Voltage - Rated :
125 V
Vishay
Tolerance :
±20%
Ratings :
Failure Rate :
Z (Non-ER)
Height - Seated (Max) :
0.312" (7.93mm)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Manufacturer Size Code :
A
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Length :
1.4 mm
Package :
Tray
Capacitance :
1900 μF
Width :
1.45 mm
Product :
Tantalum Wet High Reliability
Size / Dimension :
1.445" L x 1.400" W (36.70mm x 35.56mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 1kHz
ESR :
100 MOhms
Features :
Wet Tantalum
Termination Style :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C