EL240A30-05
Mfr.Part #
EL240A30-05
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-280V
Stock
12
In Stock :
12
Solid State Relays
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Series :
EL
Package / Case :
Module
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Output Type :
AC, Zero Cross
Voltage - Input :
4V~8VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2016
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
6 Weeks
Load Current :
30A
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Load :
24V~280V
Operating Supply Voltage :
280V
Packaging :
Bulk
Datasheets
EL240A30-05
Sensata Technologies – Crydom EL240A30-05
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V