EL240A10-12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EL240A10-12
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
REACH SVHC :
No SVHC
Isolation Voltage :
3.75kV
Current Rating :
10A
Packaging :
Bulk
Output Type :
AC, Zero Cross
Weight :
14.399999g
Series :
EL
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Max Output Voltage :
280V
Voltage - Input :
10V~14VDC
Voltage - Rated AC :
280V
Min Operating Temperature :
-30°C
Throw Configuration :
SPST
Input Current :
9.2mA
Termination Style :
Quick Connect - 0.187/0.250
Height :
26mm
Width :
21mm
Termination :
Quick Connect
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Load :
24V~280V
Max Supply Voltage (AC) :
280V
Length :
36mm
Number of Pins :
4
Approval Agency :
CE, UL
Max Voltage Rating (AC) :
280V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
Min Supply Voltage (AC) :
24V
Max Operating Temperature :
80°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Load Current :
10A
Relay Type :
Relay
Package / Case :
Module
Datasheets
EL240A10-12
Sensata Technologies – Crydom EL240A10-12
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V