EKMS401VSN151MP30S
Mfr.Part #
EKMS401VSN151MP30S
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Lead Diameter :
1 mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.287A @ 50kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
22mm
Published :
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
150µF
Ripple Current :
900mA
United Chemi-Con EKMS401VSN151MP30S
KMS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In