EET-HC2V561DA
Mfr.Part #
EET-HC2V561DA
Description
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
560μF
Voltage - Rated DC :
350V
Radial, Can - Snap-In
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
45mm
Dissipation Factor :
15 %
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
296mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Radiation Hardening :
EAR99
Ripple Current :
1.5A
Diameter :
30mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Frequency :
120Hz
Series :
TS-HC
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EET-HC2V561DA
Panasonic EET-HC2V561DA
TS-HC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In