EEH-ZC1E221P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEH-ZC1E221P
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 220UF 25V SMD
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Height :
10.2mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
4000 Hrs @ 125°C
Ripple Current :
1.6A
Packing Method :
TR, 15 INCH
Tan Delta :
.14
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - SMD
ECCN Code :
EAR99
Mount :
PCB, Surface Mount
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Material :
Polymer
Lead Pitch :
3.1mm
Series :
ZC
Voltage :
25V
Radiation Hardening :
No
Life (Hours) :
4000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
3μA
Published :
2013
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Flat
Lead Diameter :
900 μm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 100Hz
Capacitance :
220μF
Size Code :
3333
Voltage - Rated DC :
25V
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ High Frequency :
1.6A @ 100kHz
Ripple Current (AC) :
1.6A
Ratings :
AEC-Q200
Diameter :
8mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Hybrid
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Applications :
Automotive
Datasheets
EEH-ZC1E221P
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZC1E221P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can - SMD, Voltage:25V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Type:Hybrid, EEH-ZC1E221P pinout, EEH-ZC1E221P datasheet PDF, EEH-ZC1E221P amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEH-ZC1E221P ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEH-ZC1E221P
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.413 10.50mm Tape & Reel (TR) 27mOhm ZC Surface Mount Hybrid Automotive