EEF-WA0J221P
Mfr.Part #
EEF-WA0J221P
Package / Case
Radial, Can - SMD
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
10mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Size Code :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
6.9mm
Ripple Current :
3.05A
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.15
Terminal Shape :
Flat
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Capacitance :
220μF
Mount :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32mOhm
Width :
8.3mm
Series :
SP-Cap WA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Diameter :
8mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Leakage Current :
0.2772mA
Datasheets
EEF-WA0J221P
220μF ±20% Radial, Can - SMD 0.276 7.00mm Tape & Reel (TR) 32mOhm SP-Cap WA Surface Mount Polymer General Purpose