EEF-UD0G121XE
Mfr.Part #
EEF-UD0G121XE
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.4A @ 100kHz
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
4V
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
130.010913mg
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Height :
2.8mm
Depth :
4.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
120μF
Ripple Current :
3.4A
Packing Method :
Bulk
Leakage Current :
0.048mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
7.3mm
Datasheets
EEF-UD0G121XE
Panasonic EEF-UD0G121XE
120μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 12mOhm SP-Cap UD Surface Mount Polymer General Purpose