EEF-SX0E471XE
Mfr.Part #
EEF-SX0E471XE
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
7.5A @ 100kHz
Capacitance :
470µF
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.9mm
Case Code (Imperial) :
Tan Delta :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6mOhm
Leakage Current :
117.5μA
Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current :
3.5A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Length :
7.3mm
Voltage - Rated DC :
2.5V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current (AC) :
3.5A
Weight :
130.010913mg
Depth :
4.3mm
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
EEF-SX0E471XE
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-SX0E471XE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, Number of Terminations:2, Voltage:2.5V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:2917 (7343 Metric), EEF-SX0E471XE pinout, EEF-SX0E471XE datasheet PDF, EEF-SX0E471XE amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-SX0E471XE ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-SX0E471XE
470μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.079 2.00mm Tape & Reel (TR) 6mOhm SP-Cap SX Surface Mount Polymer General Purpose