EEF-SD0E271R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-SD0E271R
Manufacturer
Panasonic
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2.5V SMD
Stock
235
In Stock :
235
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2.5 V
Capacitance :
270 μF
Polarity :
POLARIZED
Size Code :
2917
ESR :
7 mΩ
Packing Method :
Bulk
Leakage Current :
0.0405 mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Height :
2.8 mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
20%
Width :
4.3 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Ripple Current :
3500 mA
Number of Terminals :
2
Negative Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
7.3 mm