EEF-LX0D561R4
Mfr.Part #
EEF-LX0D561R4
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2V SMD
Series :
SP-Cap LX
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current (AC) :
3.8A
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage :
2V
Type :
Polymer
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
2V
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
1000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5mOhm
Number of Terminations :
2
Height :
1.9mm
Packing Method :
Bulk
Surface Mount
Ripple Current :
3.8A
Leakage Current :
112μA
Radiation Hardening :
No
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
8.5A @ 100kHz
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Depth :
4.3mm
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Tan Delta :
0.06
Termination :
SMD/SMT
Lead Diameter :
2.4 mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Length :
7.3mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
560μF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
EEF-LX0D561R4
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-LX0D561R4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2V, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, EEF-LX0D561R4 pinout, EEF-LX0D561R4 datasheet PDF, EEF-LX0D561R4 amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-LX0D561R4 ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-LX0D561R4
560μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 4.5mOhm SP-Cap LX Surface Mount Polymer General Purpose