EEF-KX0E391RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-KX0E391RE
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Capacitance :
390 µF
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
Voltage - Rated :
2.5 V
Lifetime @ Temp. :
5500 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency :
6.3 A @ 100 kHz
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Series :
KX
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Polymer
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
EEF-KX0E391RE
Panasonic EEF-KX0E391RE
390 μF ±20% 2917 (7343 Metric) 9mOhm KX Surface Mount Polymer General Purpose