EEF-HD0J101CR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-HD0J101CR
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
SP-Cap HD
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3V
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
100μF
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Type :
Polymer
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Datasheets
EEF-HD0J101CR
100μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.118 3.00mm Tape & Reel (TR) 15mOhm SP-Cap HD Surface Mount Polymer General Purpose