EEF-FD0G470CR
Mfr.Part #
EEF-FD0G470CR
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 4V SMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount Land Size :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Capacitance :
47μF
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Series :
SP-Cap FD
Voltage - Rated :
4V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Datasheets
EEF-FD0G470CR
47μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.047 1.20mm Tape & Reel (TR) SP-Cap FD Surface Mount Polymer General Purpose