EEF-CX0E391R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-CX0E391R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current :
2.7A
Capacitance :
390µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
97.5μA
Published :
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Type :
Polymer
Voltage :
2.5V
Ripple Current (AC) :
2.7A
Case Code (Metric) :
Series :
SP-Cap CX
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
5.1A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
2.5V
Height :
1.9mm
Depth :
4.3mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarity :
POLARIZED
Length :
7.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.06 %
Datasheets
EEF-CX0E391R
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CX0E391R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, Type:Polymer, Voltage:2.5V, Package / Case:2917 (7343 Metric), Operating Temperature:-55°C~105°C, EEF-CX0E391R pinout, EEF-CX0E391R datasheet PDF, EEF-CX0E391R amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CX0E391R ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-CX0E391R
390μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 15mOhm SP-Cap CX Surface Mount Polymer General Purpose