EEF-CS1E150R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EEF-CS1E150R
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 15UF 20% 25V SMD
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Voltage :
25V
Height :
1.1mm
Series :
SP-Cap CS
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Metric) :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Case Code (Imperial) :
Length :
7.3mm
Capacitance :
15μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current :
3A
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Leakage Current :
112.5μA
Depth :
4.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
PCB, Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Ripple Current @ High Frequency :
3.2A @ 100kHz
Weight :
80.002354mg
Type :
Polymer
Tolerance :
±20%
Contact Plating :
Tin
Datasheets
EEF-CS1E150R
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CS1E150R from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Terminations:2, Package / Case:2917 (7343 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Type:Polymer, EEF-CS1E150R pinout, EEF-CS1E150R datasheet PDF, EEF-CS1E150R amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic EEF-CS1E150R ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic EEF-CS1E150R
15μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.047 1.20mm Tape & Reel (TR) 40mOhm SP-Cap CS Surface Mount Polymer General Purpose