EEF-CD0G820ER
Mfr.Part #
EEF-CD0G820ER
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 4V SMD
14 Weeks
Published :
Capacitance :
82µF
Height :
1.8mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Ripple Current :
2.5A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
4V
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.075 1.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
7.3mm
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Tape and Reel (TR)
Ripple Current (AC) :
2.5A
Ripple Current @ High Frequency :
2.5A @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dissipation Factor :
0.06 %
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Leakage Current :
32.8μA
Depth :
4.3mm
2917 (7343 Metric)
Datasheets
EEF-CD0G820ER
Panasonic EEF-CD0G820ER
82μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.075 1.90mm Tape & Reel (TR) 18mOhm SP-Cap CD Surface Mount Polymer General Purpose