ECY-29RH103KV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECY-29RH103KV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X5R 0508
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X5R
Composition :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X5R
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Thickness :
939.8μm
HTS Code :
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Dielectric :
X7R
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10000pF
Depth :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
0.85mm
Case Code (Metric) :
Series :
ECY
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
ECY-29RH103KV
Panasonic ECY-29RH103KV
ECY 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
ECY-29RH103KV Overview
A 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X5R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
ECY-29RH103KV Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V