ECY-29RA105KV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECY-29RA105KV
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0508
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated :
10V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
ECY
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X5R
Width :
2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
1μF
Length :
1.25mm
Tolerance :
±10%
Height :
0.85mm
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
ECY-29RA105KV
Panasonic ECY-29RA105KV
ECY 1μF 10V Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
ECY-29RA105KV Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
ECY-29RA105KV Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm