ECK-DNA101MB
Mfr.Part #
ECK-DNA101MB
Description
CAP CER 100PF 250VAC Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Ratings :
X1, Y1
Diameter :
11mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radial, Disc
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Length :
20mm
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
Y5P B
Temperature Characteristics Code :
Y5P
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Voltage - Rated DC :
250V
Voltage - Rated AC :
250V
Terminal Pitch :
10mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
Safety
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
14mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
NS-A
Lead Style :
Straight
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
100pF
Datasheets
ECK-DNA101MB
Panasonic ECK-DNA101MB
NS-A 100pF Ceramic Capacitor ±20% Y5P B 0.433Dia 11.00mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
ECK-DNA101MB Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.433Dia 11.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5P B.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
ECK-DNA101MB Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V