ECK-A3A222KBP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECK-A3A222KBP
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 1KV Y5P RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
12mm
Capacitance :
2200pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
5mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Width :
4.5mm
Size / Dimension :
0.472Dia 12.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Series :
KBP
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Formed Leads
Feature :
High Voltage
Package / Case :
Radial, Disc
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Multilayer :
No
HTS Code :
Surface Mount :
No
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Temperature Coefficient :
Y5P B
Temperature Characteristics Code :
Y5P
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Datasheets
ECK-A3A222KBP
Panasonic ECK-A3A222KBP
KBP 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.472Dia 12.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-A3A222KBP Overview
A 0.472Dia 12.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5P B.
ECK-A3A222KBP Features
a size/dimension of 0.472Dia 12.00mm