ECK-D3F681KBP
Mfr.Part #
ECK-D3F681KBP
Description
CAP CER 680PF 3KV Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
Y5P B
Lead Pitch :
7.493mm
Diameter :
11mm
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Capacitance :
680pF
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Lead Length :
20mm
Series :
KBP
Voltage - Rated DC :
3kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V