ECK-D3F561KBP
Mfr.Part #
ECK-D3F561KBP
Description
CAP CER 560PF 3KV Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
Y5P B
Feature :
High Voltage
Lead Length :
20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±10%
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
3kV
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Packaging :
Bulk
Diameter :
10mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
10mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Capacitance :
560pF
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
ECK-D3F561KBP
Panasonic ECK-D3F561KBP
KBP 560pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.394Dia 10.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-D3F561KBP Overview
Ceramic capacitor is 0.394Dia 10.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5P B.A voltage of 3kV is required to operate this capacitor.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.493mm.
ECK-D3F561KBP Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV