ECK-D3F471KBP
Mfr.Part #
ECK-D3F471KBP
Description
CAP CER 470PF 3KV Y5P RADIAL
Capacitance :
470pF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Temperature Coefficient :
Y5P B
Reach Compliance Code :
Unknown
Size / Dimension :
0.374Dia 9.50mm
Tolerance :
±10%
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Published :
Voltage - Rated DC :
3kV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Lead Length :
20mm
ECCN Code :
EAR99
Height :
9.5mm
Mount :
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Dielectric Material :
Ceramic
Diameter :
9.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Not Applicable
Datasheets
ECK-D3F471KBP
Panasonic ECK-D3F471KBP
KBP 470pF Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.374Dia 9.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-D3F471KBP Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.374Dia 9.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is Y5P B.Powered by voltage of 3kV, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 7.493mm.
ECK-D3F471KBP Features
a size/dimension of 0.374Dia 9.50mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV