ECK-D3F122KBP
Mfr.Part #
ECK-D3F122KBP
Description
CAP CER 1200PF 3KV Y5P RADIAL
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Series :
KBP
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Feature :
High Voltage
Packaging :
Bulk
Published :
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Lead Style :
Straight
Height Seated (Max) :
0.728 18.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
1200pF
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Size / Dimension :
0.571Dia 14.50mm
Temperature Coefficient :
Y5P B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Datasheets
ECK-D3F122KBP
Panasonic ECK-D3F122KBP
KBP 1200pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.571Dia 14.50mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
ECK-D3F122KBP Overview
A program's size/dimension is 0.571Dia 14.50mm for this device.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
ECK-D3F122KBP Features
a size/dimension of 0.571Dia 14.50mm