ECK-ATS472ME6
Mfr.Part #
ECK-ATS472ME6
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Lead Style :
Formed Leads
Capacitance :
4700pF
Voltage - Rated :
440VAC
Height :
18mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-25°C
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Lead Length :
20mm
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Applications :
Safety
Package / Case :
Radial, Disc
Lead/Base Style :
Formed Leads
Series :
TS
Tolerance :
±20%
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Depth :
7mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
Y5U
Composition :
Ceramic
Temperature Coefficient :
Y5U E
Max Operating Temperature :
125°C
Ratings :
X1, Y2
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Diameter :
650 µm
Datasheets
ECK-ATS472ME6
Panasonic ECK-ATS472ME6
TS 4700pF 440VAC Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.591Dia 15.00mm -25°C~125°C Through Hole Radial, Disc
ECK-ATS472ME6 Overview
Programs on this device are of 0.591Dia 15.00mm size/dimension.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5U E being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 250V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
ECK-ATS472ME6 Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V