ECK-ATS151MB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ECK-ATS151MB
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
150pF
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
20mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Style :
Formed Leads
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
7mm
Series :
TS
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
Y5P
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
Y5P B
Height :
11mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Lead/Base Style :
Formed Leads
Size Code :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
7.5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Ratings :
X1, Y2
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
Safety
Reach Compliance Code :
Unknown
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
No
Published :
Datasheets
ECK-ATS151MB
Panasonic ECK-ATS151MB
TS 150pF Ceramic Capacitor ±20% Y5P B 0.315Dia 8.00mm -25°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
ECK-ATS151MB Overview
A program's size/dimension is 0.315Dia 8.00mm for this device.Its coefficient is Y5P B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 250V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 7.493mm.
ECK-ATS151MB Features
a size/dimension of 0.315Dia 8.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V